"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.
"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат. 72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември. "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“.
По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов.
Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод
Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“ на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол .
Творбите в експозицията са създадени специално за събитието, съобщават организаторите.
Скулпторът Павел Койчев ще представи своя проект „Две фигури“ в рамките на „Аполония“, като произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
Предвижда се още откриване на фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“, както и представяне на дипломни творби на студенти от Националната художествена академия (НХА) в художествената галерия в Созопол.
Посетителите на фестивала ще могат да разгледат международната плакатна акция „Контакт“. Тя ще бъде изложена в Художествената галерия от 28 август и ще изследва трансформациите и различни
Безплатен за публиката концерт по повод празника на курорта, минералната вода и Балкана изнесе късно тази вечер във Вършец Веселин Маринов.
Около 2000 души, събрали се в центъра на курортния град, чуха известните хитове на певеца „За теб България“, „Горчиво вино“, „Рожден ден“, „Да се събудиш до мен“, „Няма да ти дам да остарееш“, „Идвай мое лято“, „Ти си любовта“, „Легенда за любовта“, „Лятна жълта рокля“, „Още е един хубав ден“ и т.н.
Концертът е част от проявите за празника на курорта, минералната вода и Балкана, който се отбелязва през юли и август с музикални, културни и спортни изяви. От община Вършец казаха , че целта на наситения с много прояви календар през летните месеци е да се разнообрази лятото на местните хора и да с
Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.
Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му.
Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.
След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.
За своя колега
Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм.
"Уау! Това е невероятно! Нямах никаква представа", каза той на репортера на SR, който го информира за наградата му. По думите на 70-годишния Амброс е "прекрасно", че споделя наградата със своя сънародник Гари Ръвкън. "Ние направихме откритията си в съответните ни лаборатории, които допринесоха за разбирането ни за микроРНК", каза той. Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделиха тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените.
Военният клуб в София ще отвори вратите си на 26 октомври за аудио-визуално шоу, което ще събере музикални и визуални артисти, съобщават организаторите.
В главната роля зад пулта ще бъде легендарният Радуу (Rhadoo), пионер на румънския минимал. Той е известен със своите сетове на големи фестивали като Sunwaves, Time Warp и Awakenings, където представя музикални изживявания с продължителност над 8 часа. „Той изигра ключова роля в развитието на румънския минимал, като неговите изпълнения често се описват като „пътуване в изкривена вселена от интелигентни звуци", коментират организаторите.
Към него ще се присъединят Elia Nafzger от Лондон, редовен гост в клуб Fabric, където споделя сцената с някои от най-известните имена в електронната музика. Българският талант Factuaw ще открие нощта.
<
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Варненската опера открива в Международния ден на музиката своя нов сезон, съобщават от културната институция. Началото ще бъде сложено с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман в постановка на Вера Немирова с участието на Илина Михайлова.
През октомври оперният театър на Варна ще представи отново някои от спектаклите, които направиха премиерите си през лятото в рамките на 15-ото издание на „Опера в Летния театър“. Планирани са и нови музикални събития.
Зрителите ще могат да гледат и на закрито операта „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс, съвместна продукция с Албанската национална опера, както и Триптиха на Пучини с едноактните опери „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“, постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго с диригент Якопо Сипари ди Пескасероли. Очаква се в ролята на Д
Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).
Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.
В София вече се чувстваме като у дома си. Тук се върнахме при приятели. Обожаваме България. Това казаха част от артистите в мюзикъла „Фантомът на операта“, който се завръща у нас за втори път тази година.
От 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК предстоят общо девет представления. След София екипът заминава за Лисабон, след това – за Базел, Прага и Антверпен, Прибалтика и Скандинавието.
„Връщаме се тук заради невероятното посрещане, което имахме първия път. Целият ни екип беше единодушен, че трябва да дойдем отново“, каза Дъги Картър. Той изпълнява ролята на Раул.
„Този прекрасен град – София, е единственият от турнето, в който се връщаме за втори път. И това ни прави много щастливи и нетърпеливи да се срещнем с публиката
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.